Jak dobrać rowerek biegowy?

Jak dobrać rowerek biegowy?

Rowerek biegowy – czym kierować się przy wyborze,  jak dobrać wielkość i  dlaczego warto kupić?


Rowerek biegowy PukyDlaczego warto… 

Rowerek bez pedałów – czyli rowerek biegowy - z niemieckiego Laufrad, z angielskiego balance bike – to świetny sposób na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze. Rowerki zostały stworzone z myślą o dzieciach, które są za małe do jazdy na tradycyjnym rowerze. Najmniejsze rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci od 2 lat, o wzroście około 80 cm, co umożliwia rozpoczęcie treningów w naprawdę młodym wieku. 

Jazda na rowerze jest jednym z wielu zajęć ruchowych stymulujących rozwój dziecka, pomaga poskromić niespożyte pokłady energii, które posiadają nasze dzieci, a także zaspokajają potrzebę ciągłego przemieszczania się maluszków. Ta niezależna forma ruchu sprzyja rozwojowi koordynacji, równowagi oraz sprawia iż dziecko uczy się planowania i przewidywania zdarzeń. Rowerki biegowe są idealnym wprowadzeniem do świata tradycyjnych rowerów na pedały.  Dzieci doskonale sobie radzą z tą przesiadką bez konieczności montowania bocznych kółek lub drążka do pomocy przy utrzymaniu równowagi.  
 
Nauka jazdy na rowerku biegowym jest prosta i bardzo przyjemna. Ten jednoślad  sprawia, że dziecko całą energię nóg wykorzystuje na rytmiczne odpychanie się, podpieranie i hamowanie. Uwaga maluszka skupiona jest na utrzymaniu równowagi i kierunku jazdy, a nie na pedałowaniu. Pozycja kierowcy wymusza balansowanie ciałem – co rozwija koordynacje ruchową dziecka. Zapewnia także poczucie bezpieczeństwa, gdyż w każdej chwili maluch może się podeprzeć albo zahamować i stanąć. Jazda na rowerze wymaga  planowania i przewidywania zdarzeń, zwiększa koncentrację wzroku i uwagi na jeździe, dodatkowo zwiększa siłę mięśni, a także zapobiega płaskostopiu. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do korzyści z ruchu na świeżym powietrzu.
 
Rodzice w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Wielkiej Brytanii docenili już zalety rowerków biegowych, teraz czas na Nas.
 


Jak dobrać rozmiar rowerka…
 
 
Najważniejszą i najistotniejszą sprawą w doborze wielkości rowerka biegowego jest długość nóżki dziecka. Wiedza ta pomoże nam dobrać odpowiedni model.  Porównujemy długość nóżki malucha z wysokością regulacji siodełka w rowerku. Stopy dziecka muszą w całości dosięgać do podłoża, zapewni to komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Nie kupujmy rowerka na wyrost tak aby przy najniższej pozycji siodełka nóżki dziecka dotykały tylko paluszkami, gdyż jazda (odpychanie) stanie się praktycznie niemożliwa a maluch może stracić chęci do nauki. Na początku nauki siodełko można opuścić 1-2 cm niżej niż krocze, wtedy maluch może swobodnie spacerować z rowerkiem między nogami i przyzwyczajać się do pojazdu.
 
Pomiar długości nóżki jest bardzo prosty.  Ustawiamy dziecko przy ścianie – tak aby sylwetka dziecka  była wyprostowana - w bucikach do jazdy, wkładamy książkę pomiędzy nóżki dziecka grzbietem do góry i mierzymy długość od grzbietu książki do podłogi. Jeśli dziecko nosi pieluszkę i zamierza w niej jeździć należy zmierzyć długość nóżki w pieluszce. 

Wybierając laufrada dla swojego dziecka nie sugerujmy się podanym wzrostem czy wiekiem dziecka – są to dane poglądowe i tylko w przypadku braku możliwości zmierzenia długości nóżki dziecka możemy się nimi sugerować. W przypadku znajomości jedynie wzrostu dziecka, proponujemy kontakt z nami – nasze doświadczenie i wiedza pomogą w doborze odpowiedniego modelu. Jeśli natomiast znamy tylko wiek  to szczerze odradzamy kupno rowerka do czasu ustalenia wysokości lub długości nóżki dziecka. Wiadome jest przecież, ze dzieci w tym samym wieku mają różny wzrost oraz budowę ciała. Dlatego tylko na podstawie wieku bardzo trudno jest dobrać odpowiedni model rowerka biegowego.
 

Z hamulcem czy bez…
 

Podstawowym i wykorzystywanym przez większość początkujących smyków sposobem hamowania są nóżki. Jednak podczas jazdy z górki przydatny staje się hamulec, trzeba jednak pamięta, że nie wszystkie dzieci od razu nauczą się z niego korzystać. Dlatego nie zalecamy rowerków z hamulcem dla najmłodszych, gdyż maluch skupia się przede wszystkim na utrzymaniu równowagi i kierunku jazdy, a nie na hamowaniu za pomocą tzw. klamki. Uczący się dwulatek  nie ma wystarczającej siły w jednej rączce aby w pełni używać hamulca. Także zdolności ruchowe takiego smyka nie pozwalają na skoordynowanie wszystkich czynności. 

Wybór rowerka  biegowego z hamulcem czy też bez dla starszego dziecka (3+) należy odnieść do możliwości i temperamentu kierowcy. Jeśli jesteśmy przekonani, że Wasze dziecko pokocha prędkość i jazdę z górek – zaopatrzmy go w laufrada z hamulcem. Jednak gdy rowerek będzie wykorzystywany do jazdy po płaskim i równym terenie – hamulec nie będzie potrzebny.
 
Starszaki mający rowerek biegowy z hamulcem w przyszłości nie będą mieć problemów z jego używaniem w tradycyjnych rowerkach. 
 

 

Dodaj odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Niepublikowany)
   Strona: (Strona z http://)
* Komentarz:
Kod